Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

w Opatowie

główna
ogłoszenia
linki
kontakt

Archiwum

Skąd się wzięła wiedza? Czyli w jaki sposób w gimnazjum obchodzono święto EDUKACJI NARODOWEJ

14 października 2015r. ?

Pod takim hasłem w tym roku szkolnym przeżyliśmy święto EDUKACJI NARODOWEJ.

Nauczyciele, którzy nie mają wychowawstw, pracownicy obsługi wraz z uczniami przygotowali dziewięć scenek w formie dramy z użyciem rekwizytów , filmów i zdjęć. Sceny miały przybliżyć i zobrazować okoliczności, które przyczyniły się do wielkich odkryć i wynalazków na przestrzeni wielu wieków. Z całej plejady osiągnięć ludzkości wybrano dziewięć, które w DNIU EDUKACJI ˛ zostały zaprezentowane całej społeczności szkolnej. Przedstawiciele rodziców również uczestniczyli w tym święcie.

Świętowanie rozpoczęło się wprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem hymnu państwowego. Pani Dyrektor Anna Synowiec przybliżyła ideę tego dnia a następnie przyznała i wręczyła nagrody dyrektora szkoły nauczycielom i pracownikom. Do nagrodzonych nauczycieli należą: p. Joanna Durlej, p. Bożena Gąska, p. Alicja Hetmańczyk, p. Anna Lepka, p. Iwona Stryjak. Nagrodzeni pracownicy obsługi: p. Urszula Stasiowska i p. Justyna Wabnic. Natomiast Nagrodę Wójta Gminy Łęka Opatowska otrzymała p. Małgorzata Piotrowska. GRATULACJE dla nagrodzonych !!!

Przewodnicząca Rady Rodziców p. Iwona Kucharska wraz z p. Anetą Krzymińską i p. Sylwią Skiba złożyły życzenia z okazji Dnia Edukacji i wręczyły kwiaty wszystkim pracownikom szkoły. Do życzeń przyłączyli się przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego i na ręce Pani Dyrektor wręczyli kwiaty. Część oficjalna zakończyła się odśpiewaniem hymnu szkoły i wyprowadzeniem sztandaru.

Przez kolejne dwie godziny wszyscy uczestniczyliśmy w wędrówce po meandrach odkryć i wynalazków. Dowiedzieliśmy kto i kiedy odkrył koło, w jaki sposób i z jakim efektem wynaleziono druk, w jaki sposób odkrycie Mikołaja Kopernika zmieniło poglądy w świecie nauki, w efektach prawdziwej pary; kto i kiedy wynalazł maszynę parową, w jak przypadkowy sposób odkryto antybiotyk we właściwościach grzybów, kto wynalazł żarówkę, jak doszło do wyemitowania pierwszego filmu, kto wynalazł telefon i jak on ewoluował na przestrzeni stu lat, a także wiemy co to jest grafen jedno z najnowszych odkryć w świecie nauki. Prezentacje sceniczne z dialogami, ilustrowane filmami pozwoliły na atrakcyjny odbiór i mamy nadzieję, że trwały, wśród uczniów i wszystkich obecnych na sali uczestników.

Wiedza i posiadane umiejętności są dopełnieniem charakterystyki człowieka wykształconego. Dlatego nauczyciele przygotowali siedem zadań z zakresu umiejętności podstawowych dla przewodniczących klas. W miłej atmosferze zabawy przewodniczący klas po wylosowaniu zadań przystąpili do przyszywania guzików, badania odczynu roztworu, wkręcania wkrętów do deski, prasowania koszuli, ubijania piany z białek, odważania cukru i soli na wadze uchylnej a w pleceniu wianka na pomoc przyszły panie z rady rodziców. Taka forma edukowania sprawia, że przyrost wiedzy i umiejętności staje się przyjemnością i daje bardzo dużo zadowolenia.

W dobrych nastrojach uczniowie poszli na spotkania ze swoimi wychowawcami.

/-/Anna Jankowska