Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

w Opatowie

główna
ogłoszenia
linki
kontakt

Archiwum

b_245_0_16777215_00_images_joomgallery_details_2017_230_aids__324_dzie_aids_20171203_1256803654.jpg

Jak co roku, w związku ze Światowym Dniem AIDS przypadającym na 1 grudnia, w naszej szkole podjęte zostały działania mające na celu podniesienie świadomości o zagrożeniu jakie stanowi dla człowieka wirus HIV.

Tym razem już pod koniec października młodzież miała okazję podjąć wyzwanie. Było ono związane z konkursem na najlepszą ulotkę o tematyce HIV         i AIDS. Powołany przez każdą klasę zespół miał za zadanie do 10 listopada oddać projekt takiej właśnie ulotki. Uczniowie spisali się świetnie i wykorzystali swoje zdolności artystyczne oraz umiejętności informatyczne. Tworzenie ulotki było też świetną okazją do doskonalenia ważnej dla młodzieży umiejętności wyszukiwania i selekcjonowania informacji. Projekty ulotek zostały ocenione pod kątem merytorycznym przez pracowników działu Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kępnie.  Następnie trafiły „pod lupę” grafika komputerowego, który zwracał szczególną uwagę na część graficzną czyli element, który w pierwszej kolejności oddziałuje na odbiorcę. Na podstawie opinii specjalistów 20 listopada wyłoniony został zwycięski projekt, którego autorkami były przedstawicielki klasy III a: Aleksandra Nawrot, Kamila Wielgosz oraz Aleksandra Wodnik. Przygotowana przez dziewczyny ulotka trafiła do agencji reklamowej i wydrukowana została w nakładzie 500 sztuk. Wraz z 27 listopada uczniowie gimnazjum rozpoczęli kampanię społeczną, której celem było podniesienie świadomości społeczności lokalnej na temat zagrożenia jakim jest wirus HIV oraz nawiązanie dialogu międzypokoleniowego, co jest niezmiernie ważne w poruszaniu tak trudnych tematów.

Gimnazjaliści dotarli z ulotkami do Urzędu Gminy a także Szkół Podstawowych, Ośrodków Zdrowia oraz Aptek z terenu Gminy Łęka Opatowska. Kampania rozszerzyła się również na instytucje spoza gminy, co niezmiernie nas ucieszyło.

Zwieńczeniem działań a jednocześnie kulminacyjnym dniem był 1 grudnia. Przy wejściu do szkoły wolontariuszki rozdawały zrobione przez uczniów czerwone wstążeczki, będące symbolem solidarności z osobami chorymi i ich rodzinami. Społeczność gimnazjum oraz uczniowie klasy siódmej Szkoły Podstawowej w Opatowie zgromadzili się na sali gimnastycznej gdzie wspólnie zatrzymaliśmy się nad tematyką HIV i AIDS. Wspólnie obejrzeliśmy film edukacyjny pt. „Żyję bez ryzyka AIDS.” Po jego projekcji uczniowie odpowiadali na wylosowane wcześniej pytania, co pozwoliło włączyć ich aktywnie w dyskusję na temat AIDS. Było to niezmiernie ważne, biorąc pod uwagę hasło obchodów tegorocznego Dnia AIDS w Polsce: „Mam czas rozmawiać.”

Podczas spotkania omówione zostały też wyniki konkurs na najlepszą ulotkę. Zwycięska klasa III A oraz zespoły z pozostałych klas otrzymały słodkie upominki a także materiały edukacyjne ufundowane przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Kępnie. Był też czas na podsumowanie kampanii społecznej oraz zwrócenie uwagi na ważne hasło, jakie widniało na zwycięskiej ulotce: „Świadomi żyją dłużej.” Bo tak naprawdę wiedza na temat wirusa HIV i świadome unikanie sytuacji w których można się nim zarazić jest kluczem do zapobiegania tej nieuleczalnej chorobie jaką jest AIDS. Każdy uczestnik spotkania przy wyjściu otrzymał od wolontariuszek ulotkę i miał za zadanie podzielić się z rodziną, przyjaciółmi tą cenną dla życia i zdrowia wiedzą. 

 

                                                                                                                               /-/ R. Klepacz