Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

w Opatowie

główna
ogłoszenia
linki
kontakt

Archiwum

b_245_0_16777215_00_images_joomgallery_details_2017_230_archipelag_2018_328_archipelag_2018_20180206_1565976987.jpg

W dniach 31 stycznia i 1 lutego 2018r. gościliśmy w naszym gimnazjum realizatorów programu profilaktycznego ARCHIPELAG SKARBÓW. Jest to realizacja jednego z projektów z zakresu profilaktyki zintegrowanej skierowanego między innymi do młodzieży gimnazjalnej z klas drugich i trzecich, ukierunkowany na ograniczenie zachowań problemowych.

 

 

Program obejmuje 3 moduły główne:
1. Program dla młodzieży obejmował 8 godzin lekcyjnych w układzie dwóch mityngów. Uczniowie dowiedzieli się jak oswajać tygrysy, takie jak złość i gniew, seksualność i zakochanie. Z krótkiego przewodnika oswajania tygrysów wiedzą, że oswojenie tygrysów będzie niemożliwe, jeśli w ich życiu zagości alkohol lub narkotyki. Uczestniczący w programie uczniowie z dużym zainteresowaniem brali udział w podejmowaniu trudnych problemów . Z ogromnym zaangażowaniem brali udział w konkursach i scenkach, reagowali żywo na dialog i odpowiadali na propozycje. Wszystko działo się w przyjemnej multimedialnej atmosferze. W czasie pierwszego mitingi młodzież jest zachęcana do udziału w Festiwalu Twórczości Archipelagu Skarbów, który odbywa się w trakcie trzeciej godziny na drugim mitingu. Ochotnicy przugotowali wiersze, plakaty.
2. Spotkania dla rodziców. W trakcie spotkania z rodzicami prezentowany był zakres celów programu ARCHIPELAG SKARBÓW. Omawiane były wyniki badań nad młodzieżą. Komentarz prowadzącego zawierał wiele wskazówek co do sposobu włączania skutecznego przekazu profilaktycznego do codziennej pracy wychowawczej w rodzinie.
3. Szkolenie dla Rady Pedagogicznej trwało 2 godziny lekcyjne. Szkolenie miało charakter wykładu urozmaiconego prezentacją multimedialną oraz dialogiem z nauczycielami. W trakcie szkolenia zaprezentowano wyniki badań nad młodzieżą wraz ze wskazówkami dotyczącymi szkolnej pracy profilaktycznej oraz wybrane aspekty wiedzy dotyczącej skutecznych strategii w profilaktyce młodzieżowej.
Zachecamy do obejrzenia zdjęć z tego ważnego wydarzenia, które miało miejsce na terenie naszej szkole.

                                                                                                                                                                                     /-/Alicja Hetmańczyk