Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

w Opatowie

główna
ogłoszenia
linki
kontakt

Archiwum

b_245_0_16777215_00_images_joomgallery_details_p1_317_profilaktyka_327_energetyki_348_energetyki_to_z_ze_nawyki_20180312_1155885758.png

 

W związku z obserwowanym wśród młodzieży w naszej szkole niepokojącym zjawiskiem spożywania napojów energetyzujących, podjęte zostały działania mające na celu uświadomienie uczniom jakie skutki dla zdrowia mają zwarte w „energetykach” substancje.

Ten ważny temat został podjęty podczas lekcji biologii. Uczniom została przedstawiona prezentacja multimedialna, która obrazowała jakie negatywne skutki dla młodego organizmu niosą ze sobą substancje wchodzące w skład tych napojów. Uczniowie uświadomili sobie, że nadmiar kofeiny oraz innych niebezpiecznych związków chemicznych wypijanych wraz z napojem może doprowadzić do chorób serca (arytmia), układu nerwowego (depresja, nerwica) oraz między innymi do cukrzycy, zaburzeń koncentracji czy agresji. Poruszony został również problem nadmiaru cukru w diecie młodych ludzi, co również przekłada się na negatywne skutki zdrowotne. Po prelekcji uczniowie chętnie zadawali pytania i włączali się aktywnie w dyskusję.

Aby zwrócić uwagę młodzieży oraz dorosłych na problem spożywania napojów energetyzujących uczennice klas trzecich: Aleksandra Wodnik, Milena Sieczka i Magdalena Górecka wykonały plakaty o takiej właśnie tematyce. Plakaty zostały rozpowszechnione w szkole oraz w postaci ulotek podczas zebrania trafiły również do rodziców.

W marcu myślą przewodnią dla społeczności szkolnej jest zdrowie. Niech ta zdobyta przez uczniów wiedza przyczyni się do podjęcia przez nich pełnej odpowiedzialności za własne zdrowie.

                                                                                                 

                                                                                                                             /-/ R. Klepacz