Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

w Opatowie

główna
ogłoszenia
linki
kontakt

Archiwum

b_245_0_16777215_00_images_joomgallery_details_1_marca_346_marzec_2018_351_dzie_zdrowia_360_dzie_zdrowia_20180403_1860535544.jpg

 „Dziś zadbaj o zdrowie, byś nie musiał o nim marzyć, 

gdy będziesz w niemocy.”

Te słowa Pliniusza Starszego to tylko jedna z wielu myśli jakie przyświecały naszej szkole w marcu. Miesiąc ten poświęcony był zdrowiu. Wszelkie działania podejmowane przez społeczność szkolną miały na celu zwrócenie uwagi na to, jak cennym skarbem jest dla nas zdrowie i jak o nie dbać.

Wpływ palenia tytoniu na organizm, szkodliwość nadmiaru cukru, skutki picia energy drinków, dieta przyjazna mózgowi oraz pojęcie higieny psychicznej to tylko niektóre zagadnienia jakimi zajmowali się w marcu gimnazjaliści.

Każda z klas wylosowała temat, który miał być myślą przewodnią gazetek klasowych oraz plakatów. Kolejnym wyzwaniem było też przygotowanie do degustacji słodkości, najlepiej bez cukru, z naturalnych składników. Każda z klas proponowała swoje menu. Przepisy zostały umieszczone na ulotkach.

Czwartek 22 marca był dniem podsumowującym działania prozdrowotne. Klasy przygotowały na korytarzach stoły degustacyjne na których znalazły się słodkie pyszności. Przedstawiciele klas na każdej przerwie częstowali uczniów, rozdawali też ulotki z przepisami osobom zainteresowanym. Uczniowie ujawnili swoje talenty kulinarne a jednocześnie pokazali, że można przyrządzać słodkie przekąski nie używając cukru, którego nadmiar w diecie ma złe skutki dla zdrowia.

Każdy miał też możliwość obliczyć swój wskaźnik masy ciała korzystając ze specjalnie przygotowanego stanowiska. Dzięki wykonanym statystkom klasowym, dowiedzieliśmy się też, jak nasze nawyki żywieniowe wyglądają na tle nawyków żywieniowych Polaków.

Chętni uczniowie wzięli w tym dniu udział w kolejnej edycji Szkolnego Konkursu „Trzymaj Formę!” gdzie mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat zdrowego stylu życia.

Uczennice Dominika Pawłowska oraz Aleksandra Wodnik wzięły też udział w konkursie organizowanym w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Żyj smacznie i zdrowo.” Wykonały projekty kart do gry Yedzo. Karta miała zwierać przepis na posiłek, pod hasłem „Siła umysłu” czyli pomysł na zdrową przekąskę przed klasówką.

Wszystkie aktywności jakie podjęli uczniowie przyczyniły się z pewnością do pogłębienia wiedzy na temat zdrowego stylu życia. Oby każdy z nas wykorzystał tą wiedzę w praktyce.

                                                                                                                           /-/ R. Klepacz