Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

w Opatowie

główna
ogłoszenia
linki
kontakt

           W 1962 r. amerykański prezydent John F. Kennedy jako pierwszy sformułował cztery podstawowe prawa konsumentów obejmujące
prawo do rzetelnej informacji, prawo do bezpieczeństwa, prawo swobody wyboru oraz prawo do bycia wysłuchanym.
Prawa konsumenta gwarantuje w Polsce Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z art. 76 władze publiczne chronią konsumentów, użytkowników i najemców przed działaniami zagrażającymi ich zdrowiu, prywatności i bezpieczeństwu oraz przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi. Szczegółowy zakres tej ochrony określają odpowiednie ustawy, szczególnie ustawa z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów oraz ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta.

http://www.trzymajforme.pl/files/?id_plik=56

Czytaj więcej: Jesteś tym, co jesz!

"Właściwe odżywianie będzie medycyną jutra"

                   L. L. Pauling – laureat nagrody Nobla


                                                           

Niby to oczywiste, że dieta jest ważna dla zdrowia ale często mamy problem z zastosowaniem tej prawdy w praktyce. Czy zastanawiamy się czasami co jemy i jaki to ma wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie? Polecamy obejrzenie programu SONDA2.  Z jego dwóch odcinków dowiesz się co jest niezbędne w Twojej diecie a co może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.  Tejemnicze "E", gluten czy piramida zdrowego żywienia to tylko niektóre zagadnienia poruszane w materiałach filmowych. Linki poniżej. Zapraszamy!

SONDA2 - Jesteś tym, co jesz!

SONDA2 - Biała śmierć.

Czytaj więcej: Najczęstsze błędy żywieniowe i ich następstwa.

Prawidłowa dieta jest ważna, ponieważ ilość, jakość i właściwy dobór składników pożywienia decydują o naszej kondycji i długości życia.Zdrowe odżywianie oraz aktywność fizyczna pozwalają zapobiec otyłości, miażdżycy, nadciśnienia, cukrzycy, schorzeń kręgosłupa, z powodu swej masowości nazywanych chorobami cywilizacyjnymi.

Czytaj więcej: Najczęstsze błędy żywieniowe i ich następstwa.

Czytaj więcej: Jak nie marnować żywności czyli o przechowywaniu produktów w domu.

Jak nie marnować żywności

czyli o przechowywaniu produktów w domu.

Każdemu czasem zdarza się wyrzucać zepsutą żywność i są różne tego powody. Niekiedy nie dostosujemy ilości zakupów do potrzeb domowników albo niewłaściwie obchodzimy się z produktami w domu. Wyrzucając żywność, marnujemy nie tylko pieniądze, ale energię i środki potrzebne do jej wyprodukowania. Pamiętajmy o tym, że wielu ludziom na świecie żywności brakuje. W Polsce ponad 2 mln Polaków żyje w skrajnym ubóstwie.

Czytaj więcej: Jak nie marnować żywności czyli o przechowywaniu produktów w domu.

Czytaj więcej: NOWE PIRAMIDY

NOWE PIRAMIDY

Co ma wspólnego piramida ze zdrowym żywieniem? Otóż bardzo dużo. Opracowana przez Instytut Żywności i Żywienia piramida żywieniowa to przedstawione w formie graficznej zasady prawidłowego odżywiania.

Czytaj więcej: NOWE PIRAMIDY