Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

w Opatowie

główna
ogłoszenia
linki
kontakt

„EkoLogiczni Gimnazjaliści”

W związku z realizowanym przez Urząd Gminy w Łęce Opatowskiej projektem „Ekologicznie znaczy logicznie” uczniowie naszego gimnazjum mieli wiele okazji aby włączyć się w działania propagujące ekologiczny styl życia oraz postawy poszanowania                  i ochrony przyrody.

We środę 16 listopada uczennice klas pierwszych pod okiem pani Justyny Tomczak miały możliwość spróbować swych sił  we własnoręcznym tworzeniu biżuterii ekologicznej z wykorzystaniem surowców wtórnych (upcycling). Podczas warsztatów, używając takich przedmiotów jak guziki, zakrętki, sznurek czy makaron projektowały i wykonywały biżuterię własnego autorstwa.

Kolejnym dniem pod znakiem ekologii był piątek 18 listopada. W tym dniu uczniowie klas trzecich uczestniczyli w warsztatach poświęconych wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii (OZN). Pani Katarzyna Korzeniewska, przedstawicielka Centrum Innowacji NUVARRO zaznajomiła uczniów z zagadnieniem fotowoltaiki czyli wykorzystania energii słonecznej do wytwarzania energii elektrycznej. Oprócz wiedzy teoretycznej uczniowie mieli możliwość sami skonstruować proste ogniwo fotowoltaiczne i na własne oczy sprawdzić jak działa.

 

Zwieńczeniem wydarzeń związanych z propagowaniem postawy proekologicznej wśród dzieci i młodzieży był Rodzinny Piknik Ekologiczny, który odbył się 20 listopada. Podczas imprezy można było zasięgnąć wiedzy o ekokosmetykach i ekożywności,  nabyć przepiękne, ręcznie wykonane ozdoby bożonarodzeniowe oraz wysłuchać prezentacji odnośnie wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Dużym zainteresowaniem cieszyły się konkursy w jakich dzieci i młodzież mogły wykazać się umiejętnościami plastycznymi, kreatywnością oraz ekologiczną wiedzą.

Świetną okazją do tego był konkurs plastyczny „Świat zanieczyszczony ma same złe strony”, konkursu „Eco Fashion” na zaprojektowanie i wykonanie stroju z surowców wtórnych, „Quiz wiedzy ekologicznej” oraz konkurs „Łamigłówki ekologiczne”. Nasze gimnazjum reprezentowała liczna grupa uczniów biorących udział w wyżej wymienionych konkursach.

Wielu z nich stanęło na podium lub otrzymało wyróżnienia. Wszyscy otrzymali za udział pamiątkowe gadżety ekologiczne.

Oto sukcesy gimnazjalistów:

Konkurs plastyczny „Świat zanieczyszczony ma same złe strony”,

I miejsce w kategorii gimnazjum zdobyła Milena Sieczka z klasy II b.

Pozostali uczestnicy: Patrycja Nawrot i Sandra Rabiega

„Eco Fashion”- w kategorii gimnazjum:

I miejsce – Sandra Kubelec kl III c

II miejsce – Marlena Skórecka kl IIIa

III miejsce – Julia Cicharska kl III b

Pozostali uczestnicy:  Klaudia Pregiel, Dominika Pawłowska, Małgorzata Handzelewicz, Klaudia Mega.

„Łamigłówki ekologiczne” w których wzięło udział 7 trzyosobowych grup.

Dwie nasze drużyny stanęły na podium:

I miejsce: Wiktoria Szczęsna, Patrycja Nawrot oraz Marta Świątek.

II miejsce : Marta Pogoda, Zuzanna Gąszczak i Marta Nawrot.

„Quiz wiedzy ekologicznej”

Reprezentanci naszej szkoły z powodzeniem odpowiedzieli na wylosowane przez siebie pytania i tym samym otrzymali nagrody książkowe. A byli to:

Krystian Durlej, Patrycja Nawrot, Wiktoria Szczęsna, Marta Świątek.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy sukcesów ale przede wszystkim tego, że swoją pełną zaangażowania postawą propagowali idee ekologii i ochrony środowiska.

/-/ R. Klepacz